وبلاگ

بهینه سازی سایت چگونه به ما کمک می کند؟

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو

بهینه سازی سایت فرایندی است که طی آن از ابزارها، استراتژی های پیشرفته و آزمون های گوناگون استفاده می‌شود تا عملکرد یک وبسایت بهبود پیدا کند، ترافیک آن وبسایت بیشتر شود، تبدیل ها (conversions) افزایش پیدا کنند و درآمد حاصل از آن وبسایت رشد داشته باشد.

اشتراک گذاری این مقاله

آنچه در این مطلب خواهید خواند

اگر برای کسب‌ و کار خود وب ‌سایتی راه‌اندازی کرده باشید، اولین نکته‌ای که پیش از راه‌اندازی باید به آن توجه کنید، بهینه سازی وب سایت است. چرا که اگر تمامی هزینه‌های یک طراحی سایت را انجام داده اما به سئو و بهینه سازی سایت توجه نکرده باشید، تمامی این هزینه ‌ها بیهوده خواهد بود. در واقع، با بهینه سازی وب سایت برای گوگل و سایر موتورهای جستجو ، اعتبار بالاتر و رتبه بهتری در نتایج جستجو بدست خواهید آورد. این کار به طور مستقیم به جریان درآمد شما از کسب و کارتان نیز ارتباط خواهد داشت. به همین دلیل، در این مطلب به طور اختصاصی به موضوع بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو می‌پردازیم و مبانی اساسی سئو را بیان می‌کنیم.

سئو یا بهینه سازی چیست ؟

سئو سایت که واژه فارسی عبارت Search Engine Optimization  است و به صورت مخفف به آن SEO   می گویند، به معنی انجام تمام فرآیندهایی است که باعث می شود سایت شما نتایج بهتری را در گوگل و سایر موتورهای جستجو کسب کند، عواملی که در بهبود وضعیت سایت شما اثر می گذارند را به دو بخش می توان تقسیم بندی کرد : عوامل داخلی و عوامل خارجی بهینه سازی سایت بیشتر بر روی عوامل داخلی تکیه دارد و با بهبود ساختار وب سایت و همچنین قالب آن سعی می کند وضعیت سایت شما در گوگل را بهبود ببخشد.

 به این امر توجه داشته باشید که عوامل مهم سئو شامل : نحوه طراحی سایت (شامل کد نویسی، سرعت لود شدن، ساختار صفحات، نحوه طراحی قالب، نحوه قرار گرفتن محتوا در صفحه و…) و محتوای سایت. بنابراین هیچ متخصص سئوی سایتی نمی تواند به تنهایی باعث بهبود وضعیت یک سایت شود و علاوه بر اینکه باید یک سایت مناسب و بهینه سازی شده برای گوگل داشته باشید نیاز دارید که محتوای مناسب نیز در سایت خود تولید کنید.

به طور خلاصه SEO یعنی از بین بردن مشکلات کد نویسی و قالب سایت  و تعریف پارامترهای مناسب در آن برای بهبود وضعیت رتبه سایت در گوگل و بدست آوردن کلمات کلیدی مناسب در زمینه کاری موردنظر تولید محتوای مناسب و بهبود تجربه کاربری بر روی سایت که درنهایت منجر به گرفتن امتیاز بیشتر صفحات سایت در گوگل می شود. بنابراین سئو سایت، سیستمی است که به تمام اتفاقات روی سایت مرتبط است و باعث می شود سایت شما نتیجه بهتری در گوگل بدست آورد ، این موضوع تاثیر مستقیمی بر روی افزایش بازدید و درآمد سایت شما خواهد داشت.

همین حالا آموزش سئو همراه با pdf برنامه 30 روزه یک سئوکار رو دریافت کن !

هدف از سئو چیست ؟

هدف اصلی سئو و بهینه ‌سازی سایت ، بهبود رتبه و نمایش وب ‌سایت در نتایج جستجو است. بهبود رتبه در نتایج این امکان را به شما می‌دهد تا وب‌ سایت شما به‌صورت برجسته‌تری مشاهده شود و بیشترین ترافیک ممکن را جذب کند.

با بهبود رتبه و جذب ترافیک ، امکان پیدا کردن وب‌ سایت شما توسط کاربران، متناسب با نیازهایشان بیشتر می‌شود. با استفاده از تکنیک‌های سئو ، می‌توانید با کلمات کلیدی درست ، محتوای باکیفیت ، ساختار ‌سایت بهینه و عناصر فنی موثر، مخاطبان هدف خود را جذب کنید.

علاوه بر این با بهبود رتبه در نتایج جستجو، وب‌ سایت شما اعتماد کاربران و مشتریان را به دست می‌آورد ؛ چون وب‌ سایت ‌هایی که در نتایج بالاتر قرار دارند ، اغلب معتبرتر و مورد اعتماد تلقی می‌شوند.

همچنین،  با بهره ‌برداری از استراتژی‌های سئو، ارزش و شناخت برند موردنظر نیز بهبود می‌یابد. با بهبود جایگاه و رتبه در نتایج جستجو ، شما به ‌عنوان یک برند معتبر و مورد اعتماد در نظر گرفته می‌شوید و مخاطبان بیشتری جذب می‌کنید.

پیشنهاد ما برای مطالعه : برندینگ در سئو

انواع موتورهای جستجو

این نوع از موتورهای جستجو از یک برنامه نرم افزار اتومات برای پیمایش و دسته بندی صفحه های وب استفاده می کنند، به برنامه هایی که توسط این موتورها استفاده می شوند به اصطلاح “عنکبوت” ، “ربات” و “بات” گفته میشود.

یک ربات بعد از اینکه یک صفحه وب رو دانلود میکند به آنالیز اطلاعات میپردازد و در آخر این صفحه به پایگاه داده های موتور جستجو اضافه می شود. زمانی که یک کاربر درباره موضوعی جستجو میکند موتور جستجو با توجه به کلمه کلیدی، پایگاه داده هایش را چک میکند و لیستی رو ارائه می کند که این لیست از وب سایت های مربوط به موضوع مورد نظر و با توجه به نزدیک تر بودن به کلید واژه اصلی تشکیل شده.

موتورهای جستجوگر خزنده یا پیمایشی در واقع در اینترنت، تمامی وب سایت های جدید و به روزرسانی شده را جستجو می کند و پایگاه داده اش را تازه میکند.

ده موتور برتر جستجو : 

1) Google.com
2) ‌Bing.com
3) Yahoo.com
4) Ask.com
5) Aol.com
6) Wow.com
7) Webcrawler.com
8) Mywebsearch.com
9) Infospace.com
10) Info.com

آنلاین دوره ببین و با کارآموزی خودتو به چالش بکش

ضرورت سئو برای سایت ما

  • اکثر کاربران موتورهای جستجو احتمالا بر روی یکی از پنج  پیشنهاد برتردر صفحه نتایج (SERPS)  کلیک می کنند ، پس برای استفاده از این مزیت و به دست آوردن بازدید کننده های وب سایت یا مشتری برای فروشگاه اینترنتی مورد نظر باید جزو اولین های لیست باشید.
  • SEO  فقط در مورد موتورهای جستجو نیست، اما روش های جستجوگر مناسب، تجربه کاربری و قابلیت استفاده از وب سایت را بهتر می کند.
  • کاربران به موتورهای جستجو اعتماد می کنند و حضور داشتن سایت در موقعیت های بالا برای کلمات کلیدی که کاربر جستجو می کند، اعتماد به یک وب سایت را افزایش میدهد.
  •  SEO برای تبلیغات اجتماعی وب سایت شما مناسب است ؛ افرادی که  یک وب سایت را با جستجو در Google یا Yahoo پیدا می کنند احتمال بیشتری دارد که آن را در Facebook ، Twitter  ،Google+  یا سایر کانال های رسانه های اجتماعی تبلیغ کنند.
  •  SEO برای اجرای درست یک وب سایت مهم است ، وب سایت های دارای بیش از یک نویسنده می توانند از طریق SEO به طور مستقیم و غیرمستقیم به سود برسند. مزایای مستقیم آنها افزایش ترافیک موتورهای جستجو است و مزایای غیر مستقیم آنها داشتن چارچوب مشترک برای استفاده قبل از انتشار محتوای سایت است.
  •  SEO می تواند سایت شما را در صدر این رقابت قرار بدهد ، اگر دو وب سایت یک چیز مشترک را بفروشند ،سایتی موفق تر است که بهینه سازی موتورهای جستجو را در دستور کارش قرار داده.
  • سئو محلی به اصطلاح تلاش برای بهینه‌ سازی وب سایت برای افزایش نمایش در نتایج جستجوی محلی می‌گویند. بدین معنا که وقتی شخصی در یک شهر یا منطقه خاص جستجویی را انجام می‌دهد، نتایج نزدیک به موقعیت جغرافیایی او نمایش داده می‌ شود. بهینه سازی محلی اهمیت بسیاری در بین کسب و کارهایی دارد که محدوده فعالیت آن ‌ها محدود به یک منطقه خاص است. این بیزینس ها نیاز دارند تا در نتایج جستجوی محلی بالاترین رتبه را داشته باشند تا بیشترین ترافیک ممکن را از افرادی که در منطقه فعالیت آن‌ ها هستند، به دست آورند.

 

سخن پایانی

برای هر سایت و کسب و کاری که در بستر وب فعالیت میکند بدون شک یک فضای رقابتی گسترده ای برای دیده شدن  وجود دارد و و مطمنا ضرورت کار همه صاحبان وب سایت ها میباشد. شما نیاز دارید سایت خود را در این رقابت در رتبه های بالا نگه دارید تا به موفقیت برسید در این مطلب به نحوه بهینه سازی محتوای سایت و معرفی آن به موتورهای جستجو پرداختیم که کمک میکند فضای بیزینس یا فعالیت شما بهتر و بیشتر دیده شود.

جواد صادقی

جواد صادقی

جواد صادقی متولد 1377 فعال در حوزه آی تی و اختصاصی در بخش سئو و تولید محتوا. در حال حاضر در آکادمی اکولرن مشغول به کار هستم و در زمینه زبان انگلیسی و برنامه نویسی بک اند سایت هم فعالیت می کنم.
آنچه در این مطلب خواهید خواند

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید