وبلاگ

صفحات یتیم یا orphan page چیست؟

صفحات یتیم یا orphan page چیست؟ چگونه آنها را پیدا کنیم

صفحات یتیم در گوگل به صفحات وب اشاره دارد که در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می‌شوند، اما به دلیل عدم دسترسی صاحبان اصلی یا بررسی کنندگان به آن‌ها، به صورت بی‌ثبات و بدون به‌روزرسانی قرار دارند. متاسفانه این صفحات باعث از بین رفتن زحمات شما می شوند. و هیچ علامت خاصی هم ندارند با این وجود سئوی سایت شما را مختل میکنند.

اشتراک گذاری این مقاله

آنچه در این مطلب خواهید خواند

صفحه یتیم یا orphan page چیست؟

صفحات یتیم در بستر وب می باشند که لینک یا پیوندی در آنها وجود ندارد اکثر این صفحه ها بازدید نمیخورند، به این صفحه ها صفحه گمشده هم می گویند. این صفحه ها هیچ رتبه ایی در گوگل ندارند و باید آن ها را شناسایی و اصلاح  کرد اکثر این صفحه ها محتوایی بی ارزشی دارند؛ هیچ ارزشی هم برای کاربران ندارد و نرخ پرش در این نوع صفحه بسیار بالا است.

صفحات یتیم یا orphan page چیست؟ + چگونه آنها را پیدا کنیم؟

 پیشنهاد برای  مطالعه : برد کرامب چیست و چه تاثیری بر بهبود سئو دارد؟

دلیل به وجود آمدن صفحه یتیم

صفحاتی در بستر وب وجود دارند که از اول گمشده نبودند و به صفحه های دیگر سایت لینک شده بودند اما  چون صفحاتی که به آنها لینک داده شده بود حذف شده اند این صفحات یتیم مانده اند.

خطا هایی وجود دارند که صفحات ( orphan page ) را ایجاد می کنند : محتوا های بدون لینک در نقشه های سایت (URL) های اضافی تشکیل می دهند و در بعضی از مواقع اگر محصول یا خدماتی که در یک صفحه از سایت بوده به هر علتی حذف شود و لینک خرید نداشته باشد این صفحه نیز یتیم شناخته می شود.

و سایت هایی که سیستم مدیریت محتوایی (cms)  دارند مانند وردپرس و پرستاشاپ  (URL) های شناخته نشده ایی تولید می کند که آن صفحات هم (orphan page)  هستند، یکی از شایع ترین دلایل برای صفحات گمشده ریدایرکت نشدن نسخه ( http ) روی صفحه( https )  است.

این صفحه در سئو چه تاثیری دارد؟

اگر صفحه یتیم در سایت خود داشته باشید،  خزنده های گوگل نمی توانند صفحه ها را پیدا کنند. شما فکر می کنید وارد یک صفحه بسته شده اید و راه دیگیری ندارد پس این کار در رتبه گیری و نرخ پرش بسیار تاثیر گذار است. صفحات یتیم در نقشه سایت شما وجود دارند و آن ها را ایندکس می کنند. داشتن صفحات یتیم زیاد می تواند خطر جریمه شدن را ایجاد کند، موتور های جستجوی گوگل مشکوک میشود که به طور عمدی این صفحات را به وجود آمده که این کار از تاکتیک های سئو کلاه سیاه است و می تواند منجر به پنالتی گوگل شود.این صفحات گم شده تجربه کاربری  ( UX ) خوبی برای کاربران ندارد.

کرال و ایندکس چیست و چه کاربردی دارد؟

کرال یا همان خزنده های گوگل می باشند که سایت را بررسی می کنندایندکس  در مرحله بعد که هنگامی که کرال ها صفحه شما بررسی کردند، آن را دسته بندی می کند و همه اطلاعات را در دیتابیس خود ذخیره می کند تا هنگامی که کاربر سوالی مربوط به آن داشت، به او نمایش دهد.

آموزش سئو رایگان [پاییز 1402] + ویدیو آموزش رایگان سئو

نحوه شناسایی orphan page چگونه است؟

صفحه هایی هستند که هیچ لینکی و پیوندی در آن وجود ندارد و گوگل قادر نیست آن ها را از طریق لینک ها پیدا کند. این صفحات معمولا گم شده اند و پیدا کردن این صفحات کار دشواری است ولی غیر ممکن نیست.

(Google analytics)   اولین راهی است که می توانید صفحات یتیم سایت خود را در آن پیدا کنید. شما می توانید در قسمت (set content) در بخش ( behavior) لیست کاملی از  (url) های مجود از کل ساختار وب سایت را ببینید.

راه دوم استفاده از ابزار هایی است که به شما میزان بازدید سایت را نشان می دهد.

( Search console, Moz , Ahrefs )

معمولا گوگل از این روش های استفاده می کند که صفحه های جدید را شناسایی کند ربات های خزنده گوگل  لینک ها را پیدا می کند و به صفحه جدید می خزد، ربات ها ( url ) و یا آدرس که وجود دارد در نقشه (xml)  شما را جست و جو می کند. شما باید کاری کنید که موتور های جست و جو گوگل یا همان کرال ها سایت شما را بازدید کند تا بتوانید ایندکس شوید.

صفحات یتیم یا orphan page چیست؟ + چگونه آنها را پیدا کنیم؟

چگونه صفحه گمشده را بهینه سازی کنیم؟

برای اینکه این صفحات را بهبود دهید باید به صورت هوشمندانه عمل کنید برای اینکه منابع سایت به هدر نرود و اعتبار صفحه پایین نیاید.

لینک بدید : به صفحات سایت خود لینک دهید ولی در صفحه های جدید منتشر کنید.با این روش صفحات بهبود پیدا می کند ولی باید موارد زیر را هم در نظر گرفت.

نو ایندکس کنید : شاید آن صفحه ارزش زیادی برای سایت شما نداشته باشد. ولی شما بخواهید آن را در صفحه داشته باشید. پس باید آن را پنهان کنید تا ایندکس نشوند.

حذف کنید : اگر صفحات یتیم را حذف کنیم. اگر انها را حذف کنید آن ها خطای 404 دریافت می کنند و می توانید از ریدایرکت 301 استفاده کنید و باید این کار ها را انجام دهید که این صفحه ها را سامان دهیم.

محتوای یتیم چیست؟

محتوای یتیم یا ( orphan content ) به محتوا هایی گفته می شود که در آن هیچ لینکی وجود ندارد بازدید از سوی کاربران و موتور های جست و جوی گوگل هم بسیار سخت شده و برای تولید اینگونه متن و یا محتوا شما می توانید از لینک های متنی  صفحات مختلف سایت خود استفاده کنید که با اینکار هم محتوای یتیم شما اصلاح میشود و دیگر صفحه شما یتیم و یا( orphan content) نیست.

چگونه صفحه های سالم سایت خود را پیدا کنیم؟

برای اینکه بتوانید صفحات سالم سایت خود را شناسایی کنید و متوجه شوید خزنده های گوگل آن را دیده اند  از ( screaming frog )  استفاده کنید. با استفاده ازین ابزار وضعیت صفحات از دید خزنده های گوگل بررسی میشود ، در نتیجه شما با این کار لیستی از (url) های سایت خود دریافت می کنید صفحاتی که نو ایندکس هستند(No index)  یا خزنده های آن را بررسی نکرده اند در لیست نیست شما از این طریق صفحات گمشده خود را شناسایی می کنید.

چگونه از صفحه یتیم در سایت پیشگیری کنیم ؟

بهترین راه این است که اجازه ندهیم این صفحات به وجود بیایند و اگر این اتفاق افتاد آن ها را بهینه سازی کنیم و  با لینک سازی آن ها را  به صفحه های مختلف سایت خودمان مرتبط کنیم و راه دوم این است که محتوا های بی ارزش را ویرایش کنیم و پست های قدیمی صفحات را تغییر دهیم یا آن ها را اضافه کنیم.

دوست داری با 45 روز کارآموزی کسب درآمد کنی؟همین الان به اکولرن سر بزن

تفاوت بین صفحات یتیم و صفحات بن بست در چیست ؟

همان طور که می دانید صفحات یتیم هیچ لینکی ندارند اما صفحات بن بست هم هیچ پیوندی در آن نیست . هیچ انگیزه ای برای کاربران ایجاد نمی کند و شما یه کاربر را از دست میدهید  برای اینکه این صفحات هیچ لینکی ندارند و از دید کاربر این سایت به انتها رسیده و هیچ ارزشی برای او نداشته و به سرعت از صفحه خارج میشود درنتیجه  نرخ پرش سایت بالا می رود و از دید سئو بسیار مضر است مثل :

صفحه تماس : که کاربر وارد آن می شود اگر لینک درباره ی ما در صفحه باشد آن صفحه را هم می بیند ولی اگر نباشد شماره تماس را برداشته و صفحه را ترک می کند.

سخن پایانی

( Orphan page) ها یک محتوای بدون لینک در صفحات سایت هستند که ارزشی برای کاربر ندارد همچنین برای سئو سایت هم بسیار مضر هستند که نرخ پرش را بالا میبرد. برای اصلاح این صفحات باید این آنها را پیدا کرده و آن ها بهینه سازی کنید در این مطلب به معرفی و بررسی صفحات یتیم معایب آنها و چگونگی تشخیص این صفحات پرداختیم امیدواریم که این مقاله از اکولرن هم برای شما مفید بوده باشد.

جواد صادقی

جواد صادقی

جواد صادقی متولد 1377 فعال در حوزه آی تی و اختصاصی در بخش سئو و تولید محتوا. در حال حاضر در آکادمی اکولرن مشغول به کار هستم و در زمینه زبان انگلیسی و برنامه نویسی بک اند سایت هم فعالیت می کنم.
آنچه در این مطلب خواهید خواند

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید